Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

dráč Thunbergov (Berberis thunbergii 'Rose Glow')

Rod: Dráč (Berberis) | Čeľaď: dráčovité (Berberidaceae)

Pôvod:

Túto odrodu vyvinuli Spaargaren a Sons, v Holandsku, okolo roku 1957.

Opis:

Má široko vzpriamený vzrast, kompaktný, elegantný, výška až 1.5 m. Listy sprvu celé svietivo červenohnedé až karmínovo ružové, neskôr hnedočervené s ružovými, šedými a belavými škvrnami a prúžkami. Koncom apríla až začiatkom mája tvorí drobné, žlté kvety s červenkastým nádychom, ktoré sa nachádzajú nenápadne pod listami. Plody sú jasno-červené bobule, ktoré dorastajú na jeseň a často vydržia cez zimu. Priťahujú vtáky.

Nároky:

Je to mrazuvdorný ker, ktorému sa najlepšie darí na slnečnom stanovišti, znáša však aj ľahký tieň. Najviac mu vyhovuje kyslá až slabo zásaditá pôda. Dobre rastie na ťažších aj ľahších pôdach, najmä ak sú dobre zásobené živinami. Nedokáže však rásť na trvale podmočených pôdach. Rastie v teplotných zónach 4-8 (vydrží mrazy až do - 34 °C), môžeme ho preto bez ťažkostí pestovať v celej strednej Európe.

Využitie:

Uplatňuje sa hlavne pri tvorbe živých plotov. Je však vhodný aj do skaliek a menších výsadieb. Môžeme ho umiestniť ako solitér, v skupinkách alebo aj do nádob, napríklad na terasách.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust